Δημοτικό Σχολείο Λεμεσού ΚΑ' - Κοντοβάθεια
Τηλέφωνα: 25694630
Τηλεομοιότυπο: 25694635
Μενού

Ποια είναι η σχολική μας σύμβουλος;

ΣΧΟΛΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ (Σ.Σ.)

Η σχολική μας Σύμβουλος είναι η Β.Δ. Χριστίνα Χατζησάββα (B.A. Elementary Education, MSc in Counseling, Μεταπτυχιακό στις Σπουδές Φύλου, Diploma in Gifted and Talented Education) και είναι η δεύτερη χρονιά που εργάζεται ως σχολική σύμβουλος σε δημοτικό σχολείο.

Η Σ.Σ. ως αναπόσπαστο μέλος της σχολικής κοινότητας, συμμετέχει στη σχολική ζωή και συνεργάζεται άμεσα με μαθητές/μαθήτριες, γονείς/κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, έχει τη δυνατότητα να αξιολογεί συνεχώς τα προβλήματα και να προωθεί λύσεις μέσω κατάλληλων παρεμβάσεων. Τέλος, έχει την εποπτεία θεμάτων που άπτονται της προώθησης ενός θετικού κλίματος σε ολόκληρη τη σχολική μονάδα, με στόχο τη μείωση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, καθώς και θέματα ευημερίας και προσαρμογής ολόκληρου του μαθητικού πληθυσμού.