Δημοτικό Σχολείο Λεμεσού ΚΑ' - Κοντοβάθεια
Τηλεομοιότυπο: 25694635
Μενού

Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση και Ισότητα των φύλων

Το σχολείο μας έχει ετοιμάσει και υποβάλει αίτηση για επιχορήγηση δράσεων, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Εράσμους+ με θέμα: “Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση και Ισότητα των Φύλων.”

Γιατί σεξουαλική διαπαιδαγώγηση:

Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας: «η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση ορίζεται ως η μάθηση σε σχέση με τις γνωστικές, συναισθηματικές, κοινωνικές, διαδραστικές και σωματικές πτυχές της σεξουαλικότητας.»

Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση ξεκινά νωρίς κατά την παιδική ηλικία και συνεχίζει στην εφηβική και ενήλικη ζωή. Για τα παιδιά και τους νέους, έχει στόχο την υποστήριξη και προστασία της σεξουαλικής τους ανάπτυξης. Σταδιακά ενισχύει και ενδυναμώνει τα παιδιά και τους νέους με πληροφορίες, δεξιότητες και θετικές αξίες, ώστε να κατανοούν και να χαίρονται τη σεξουαλικότητά τους, να βιώνουν με υπευθυνότητα και ασφάλεια τις διαπροσωπικές σχέσεις και φιλίες τους και να αναλαμβάνουν την ευθύνη για τη δική τους σεξουαλική υγεία και ευημερία, αλλά και για αυτή των άλλων.

Τα μαθήματα που γίνονται στο σχολείο μας, όσον αφορά στη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση,  γίνονται σε πλαίσιο αμοιβαίου σεβασμού. Μπαίνουν κανόνες που αφορούν στην εχεμύθεια, τον σεβασμό, την ειλικρίνεια και την ασφάλεια. Βασικός κανόνας είναι ο σεβασμός των προσωπικών δεδομένων όλων των παιδιών και των οικογενειών τους και η διασφάλισή τους σε γλώσσα που τα παιδιά να μπορούν να τους κατανοήσουν, ανάλογα με την ηλικία και τα βιώματά τους (π.χ. «Μοιραζόμαστε με το σύνολο της τάξης μόνο πληροφορίες που δεν εκθέτουν την προσωπική ζωή ανθρώπων του περιβάλλοντός μας» ή «Δεν αναφερόμαστε στην τάξη σε προσωπικές ιστορίες δικές μας ή άλλων ατόμων»).

Γιατί ισότητα των φύλων:

Σε έρευνα που έκανε το Μεσογειακό Ινστιτούτο Σπουδών Φύλου, το 2018,  με θέμα «Καταπολεμώντας τα Στερεότυπα του Φύλου στην Εκπαίδευση» αναφέρεται ότι η διαφορετική κοινωνικοποίηση των αγοριών και των κοριτσιών επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές τους επιλογές, οι οποίες συχνά αντικατοπτρίζουν τα έμφυλα στερεότυπα. Έτσι, για παράδειγμα, η μακρά παράδοση της σύνδεσης του κοινωνικού ρόλου των γυναικών με τη φροντίδα του σπιτιού και των παιδιών θα μπορούσε να εξηγήσει το γεγονός ότι περισσότερες γυναίκες επιλέγουν σπουδές και επαγγέλματα που περιλαμβάνουν φροντίδα, όπως δασκάλες, νηπιαγωγοί και νοσηλεύτριες, καθώς αυτά τα επαγγέλματα θεωρούνται προέκταση του ρόλου των γυναικών στο σπίτι. Αντίστοιχα, τα αγόρια και οι άντρες μαθαίνουν από μικρή ηλικία να είναι δυνατοί, επιθετικοί και τεχνίτες, γεγονός που ίσως εξηγεί την υπερσυγκέντρωση αντρών σε τεχνικά επαγγέλματα. Οι διαφορετικές επιλογές βασίζονται στα κυρίαρχα στερεότυπα σχετικά με το ποιοι τομείς είναι πιο «κατάλληλοι» για τις γυναίκες και ποιοι για τους άντρες και όχι σε διαπιστωμένες διαφορές στην απόδοση.

Το πλάνο δραστηριοτήτων που ετοιμάστηκε στο σχολείο μας έχει στόχο να συζητήσει με τα παιδιά στερεότυπα που έχουν για τα φύλα και πώς αυτά τα στερεότυπα επηρεάζουν τις επιλογές τους.

Το πλάνο δραστηριοτήτων που υλοποιείται μέχρι στιγμής είναι το πιο κάτω:

Δράση Στόχος Περίοδος Υλοποίησης Φάση υλοποίησης
Παρουσίαση του προγράμματος σε συνεδρία προσωπικού Ενημέρωση του προσωπικού για το περιεχόμενο και τους στόχους του  Προγράμματος Σεπτέμβριος 2023 Ολοκληρώθηκε
Παρουσίαση για την ολιστική σεξουαλική αγωγή σε συνεδρίαση προσωπικού Ενημέρωση για την προσέγγιση και τη διδασκαλία του μαθήματος της σεξουαλικής αγωγής. Οκτώβριος 2023 Ολοκληρώθηκε

Βιωματικό εργαστήρι στις Ε’ τάξεις του σχολείου από το Hope for children με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό στη βάση στερεοτύπων του φύλου.

Ευαισθητοποίηση των μαθητών γύρω από τον σχολικό εκφοβισμό και τα στερεότυπα. Δεκέμβριος 2023 Ολοκληρώθηκε
Παρουσίαση σε συνεδρία προσωπικού με θέμα τη σεξουαλική κακοποίηση παιδιών, πρόληψη και διαχείριση στο πλαίσιο του σχολείου Ενημέρωση του προσωπικού για τις διαδικασίες και τις υποχρεώσεις των εκπαιδευτικών γύρω από θέματα κακοποίησης. Φεβρουάριος 2024 Ολοκληρώθηκε
Βιωματικά εργαστήρια προς τους γονείς και τα παιδιά της Στ’ τάξης με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό. Συζήτηση και βιωματικές δραστηριότητες από παιδιά και γονείς της Στ' τάξεις με στόχο τον προβληματισμό γύρω από τα στερεότυπα και τον σχολικό εκφοβισμό.  Φεβρουάριος 2024 Ολοκληρώθηκε
Διδασκαλία μαθήματος σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης με θέμα: "Καλά - κακά μυστικά, καλά - κακά αγγίγματα" στην Α΄ τάξη δημοτικού.  Επίτευξη των στόχων σεξουαλικής αγωγής για τα παιδιά της Α΄ τάξης.  Φεβρουάριος 2024 Ολοκληρώθηκε