Δημοτικό Σχολείο Λεμεσού ΚΑ' - Κοντοβάθεια
Τηλέφωνα: 25694630
Τηλεομοιότυπο: 25694635
Μενού

Το σχολείο μας, πάντα ενημερωμένο και αναβαθμισμένο στον τομέα των εκπαιδευτικών εξελίξεων, πρωτοπορεί και φέτος με την εφαρμογή ενός νέου Ευρωπαϊκού Σχεδίου Ανάπτυξης με θέμα: «Πώς η εφαρμογή του Ενιαίου Μοντέλου Φυσικής Αγωγής διαμορφώνει καλύτερους ανθρώπους». Μέσα από το Σχέδιο αυτό και με την εφαρμογή του Ενιαίου Μοντέλου Φυσικής Αγωγής, στοχεύουμε στην κινητική, αντιληπτική, γνωστική, συναισθηματική και κοινωνική ανάπτυξη των μαθητών μας. Αναβαθμίζουμε το μάθημα με την εφαρμογή νέων μεθόδων και πρακτικών που καλλιεργούν παράλληλα με τις κινητικές δεξιότητες, την ποιοτική βελτίωση του εαυτού, τη θετική σκέψη και την ενσυνειδητότητα. Εμπλουτίζουμε τα διαλείμματά μας με δραστηριότητες συνεργασίας και ομαδικά παιχνίδια, ισχυροποιώντας έτσι τους δεσμούς φιλίας μεταξύ των μαθητών μας και ενισχύοντας την ανάληψη ευθύνης για ενεργή συμμετοχή στα δρόμενα της σχολικής κοινότητας. Δίνουμε πρωτοβουλίες στη μαθητική αυτοδιοίκηση προωθώντας την ενεργό εμπλοκή των μαθητικών συμβουλίων, τόσο των τμημάτων όσο και του κεντρικού, στα σχολικά δρώμενα. Στόχος μας, το σχολείο, ως ζωντανός οργανισμός να αποτελέσει ένα ασφαλές περιβάλλον ανάπτυξης που θα προετοιμάσει τα παιδιά για μια δημοκρατική και αποδοτική ζωή. Η εφαρμογή του Σχεδίου αποσκοπεί στην ενίσχυση βασικών ζωτικών ικανοτήτων του 21ου αιώνα σε κάθε μαθητή μας, μέσω του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής, του αθλητισμού και της μαθητικής πρωτοβουλίας μέσα στο σχολικό χώρο. Θέλουμε τα παιδιά του σχολείου μας να αποκτήσουν δεξιότητες προσαρμοστικότητας, συνεργασίας, δημιουργικής σκέψης, σωστής διαχείρισης χρόνου, ενεργής λήψης αποφάσεων και ανάληψης ευθύνης. Αναμένεται ότι οι μαθητές μας, καθώς συμμετέχουν σε αθλητικές δραστηριότητες κατά τη διάρκεια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής αλλά και του διαλείμματος, θα καλλιεργήσουν δεξιότητες επικοινωνίας, θα μάθουν να εκτιμούν συμπεριφορές και θα δρουν κατάλληλα σε συγκρουσιακές καταστάσεις. Θα μάθουν να εκφράζουν τον αυθεντικό δημιουργικό τους εαυτό, θα μάθουν να τιμούν τη μοναδικότητά τους, την οποία έχουν ανάγκη να προβάλουν και την οποία ο κόσμος έχει ανάγκη να δει και να ακούσει. Με τον δικό τους μοναδικό τρόπο, θα μάθουν να θέτουν προσωπικούς στόχους για να γίνουν «καλύτεροι άνθρωποι», «δημοκρατικοί πολίτες», «φωτεινές προσωπικότητες», στο σχολείο, στην κοινότητα, στην Κύπρο, στην Ευρώπη, στον κόσμο.

Τίτλος Άρθρου Σύνδεσμος

Το ΚΑ΄ Δημοτικό Σχολείο Λεμεσού σε σεμινάριο ERASMUS + «Team Building for Schools: Play and Fun, Building Educators’ Communities»

Το ΚΑ΄ Δημοτικό Σχολείο Λεμεσού σε σεμινάριο ERASMUS + «Happy Schools: Positive Education for Well-Being and Life-Skills Development»